Směs původem z Gruzie. Používá se k úpravě masa i zeleniny. Jeho chuť umožňuje universální použití do slaných pokrmů. Kromě koření obsahuje sůl, kyselinu citronovou a česnek.
Kořenící sůl vhodná do zeleninových salátů, pomazánek, dresingů, omáček, na bílé maso a ryby, rýži, luštěniny, brambory i na chléb s máslem.
Směs koření s přídavkem soli a kyseliny citronové vhodná k přípravě pomazánek a ke kořenění salátů. Základní postup k přípravě bylinkového másla: 2-3 lžičky směsi utřeme do hladka s kostkou másla (0,25kg). Směs neobsahuje glutaman!
Čarodějka je kořenící přípravek na grilování, rožnění, pečení, na přípravu minutek, do gulášů a omáček. Obsahuje kromě směsi koření ještě sůl, cukr, kyselinu citronovou a sezam.
Známá bulharská směs bylinek,která se používá ke kořenění masitých i zeleninových pokrmů.Obsahuje sůl.
Je směs koření k přípravě indického bílého čaje (Yogi čaje). Jedná se o tradiční indický nápoj, který v Indii koupíte i na ulici, jako u nás třeba zmrzlinu. Má povzbudivý účinek, ale s mnohem větší schopností soustředění, než po kávě. Zároveň je, na rozdíl od kávy, šetrný k žaludku. Návod k přípravě je uveden na obalu. Zjednodušená příprava: 1 l vody, 0,5 l mléka, 2 lžičky černého čaje, 1 lžička směsi koření a cukr podle chuti. Vše svaříme, až vzkypí a poté scedíme.
Směs koření a bylinek ke kořenění masa "na divoko". Hodí se k nakládání masa i úpravě minutek a to jak ze zvěřiny, tak i jiných jako např."kuřete na divoko". Složení směsi je ve stylu tradiční české kuchyně. Obsahuje bylinky, které pomáhají vyloučit z těla produkty látkové výměny, vznikající při trávení těchto mas, především zvěřiny. Neobsahuje glutaman, sůl ani žádné jiné přísady.
Indická směs na ryby je ostřejší směs, která se podobně jako Kari hodí ke kořenění různých pokrmů i vegetariánských. Pochází z Rajasthanu v severovýchodní Indii. Směs je vhodné na začátku přípravy opražit na oleji.
Směs hrubě mletých bylinek bez přídavku soli. Vhodná ke grilování a dekoraci zeleniny.
Indická "domácí směs" je ostřejší směs, která se podobně jako Kari vyskytuje v mnoha různých variantách, závisejících na lokálních zvyklostech a chuti kuchařky. Naše garam masala pochází z Rajasthanu v severovýchodní Indii. Je to universální směs pro indické pokrmy masité i vegetariánské. Směs je vhodné na začátku přípravy opražit na oleji.
Vyvážená směs koření, bylinek, soli a glutamanu určená ke grilování každého masa. Základní postup - grilované kuře: Očištěné, opláchnuté a osušené kuře okořeníme směsí, potřeme olejem a grilujeme asi 60 min. Občas potíráme směsí rozmíchanou v oleji. Podle chuti můžeme dosolit.
Směs papriky, sušené cibule, spolu s polévkovým základem, moukou a kořením určený k snadné a rychlé přípravě guláše nebo gulášové polévky. Návod je na obalu. Protože obsahuje cibuli a mouku na zahuštění, potřebujeme k přípravě již pouze maso, vodu a trochu soli a tuku. Prášek ANGULA se hodí používat také jako náhrada hořčice, např. k namáčení vařených párků.
Směs tradičně používaná ke grilování masa - řecký Gyros. Hodí se ale podle fantasie i do různých jiných pokrmů, včetně zeleninových. Obsahuje bylinky, koření, sůl a dextrosu.
Ostrá indická směs koření na maso pocházející ze severozápadní části Indie, z Rajasthanu. Můžete ji použít k úpravě drůbežího masa po indicku pečením, grilováním i dušením. Jemnější chuti docílíte, jestliže koření orestujete předem na oleji. Lze použít i k přípravě bezmasých pokrmů a nebo jako ostřejší Kari.
Kari je orientální směs koření, která se vyskytuje v mnoha variantách. Každá indická hospodyně míchá vlastní Kari. Naše Kari je směs indického typu zjemněná tak, aby byla přijatelná pro strávníky zvyklé na českou kuchyni.
Tradiční směs perníkového koření, která se vyrábí už od nepaměti a je také součástí většiny průmyslově vyráběných perníků.
Směs k přípravě čínských pokrmů. Základní postup: Nakrájené maso naložíme se směsí koření a olejem. Orestujeme na oleji, když maso změkne, přidáme zeleninu, zaprášíme škrobem, podle chuti dosolíme a dusíme do měkka. Směs obsahuje koření, sůl, cukr a glutaman.